Montaż przydomowych zbiorników
przydomowych zbiorników na gaz płynny
W styuacji gdy nie chcemy być zależni od sieci gazowej, lub gdy nie mamy możliwości wykonać przyłącza do sieci gazowej i chcielibyśmy posiadać swój własny zbiornik, musimy podjąć szereg ważnych decyzji. Ich odpowiedzialne i świadome podjęcie, będzie rzutować na użyteczność i eksploatację całego systemu grzewczego, a ewentualne poprawki w istniejącej instalacji mogą okazać się nierealne lub zbyt kosztowne - dlatego warto zastanowić się nad każdym z aspektów nieco dłużej.
Zbiornik naziemny czy podziemny, który wybrać?
Każdy z tych wariantów ma swoje zalety i minusy, wszystkie należy wziąć pod uwagę po czym spokojnie przeanalizować który ze zbiorników będzie dla nas odpowiedni.
Wybierając zbiornik naziemny musimy liczyć się z niezbyt estetycznie wyglądającym obiektem na naszym podwórku, który zajmie całkiem znaczną przestrzeń, lecz oszczędzamy - względem zbiorników naziemnych ponieważ, ich cena i koszt montażu jest niższy, zyskujemy także na możliwości rewizji takiego zbiornika która wykonywana musi być co najmniej raz na 10 lat, chyba że producent zaznaczy że ma być wykonywana częściej. W przypadku zbiorników naziemnych możemy stosować propan.
Wymogi prawne (odległości):
- od domu mieszkalnego – 3 m (dla wolno stojącej ściany o odporności ogniowej min. RE 120 – 1,5 m)
- od budynku magazynowego lub produkcyjnego – 3 m
- od granicy z sąsiadem – 1,5 m
- od rowów, studzienek i wpustów kanalizacyjnych – 5 m
Wybierając zbiornik podziemny, zaoszczędzimy przestrzeń na powierzchni i zyskamy na estetyce. Niestety, te rozwiązania są droższe od nazmienych zbiorników i bardziej problemowe w późniejszych rewizjach które wykonywane muszą być co najmniej raz na 10 lat, chyba że producent zaznaczy że mają być wykonywane częściej.
Wymogi prawne (odległości):
- od budynku mieszkalnego, magazynowego i produkcyjnego – 1 m
- od granicy działki – 0,5 m
- od rowów, wpustów kanalizacyjnych i studzienek – 5 m